Len je skvělá tkanina pro každého. Proč mu dát šanci?

Představujete si lněnou látku, která má nevýrazné odstíny, je zmačkaná a tak trochu hrubá? Tak to si přečtěte dnešní článek. Tento materiál má totiž potenciál zaplavit v budoucnu naše životy. Len je dost možná nejlepší textilií, kterou bohužel málo nosíme a využíváme. Elegantní, pohodlné a krásné lněné oděvy se staly jedním z největších módních trendů léta 2024. Vzaly útokem módní přehlídky, města i přímořské destinace. Nosí jej celebrity, módní ikony i běžní lidé. Proč a jak ho vnést do svého života?

Historie lnu

Nejstarší lněná vlákna byla datována až 8 000 let před naším letopočtem a nalezena v okolí švýcarských jezer. O historii lnu sice víme mnohem méně než o bavlně či hedvábí, jednoznačně je však len nejstarším vláknem na světě, je vysoce kvalitní a má velmi dlouhou výdrž. Lněné tkaniny se používaly například při starodávných mumifikacích a překvapivě se zachovalydodnes.

Unikátní vlastnosti

Len je skvělý a multifunkční materiál, vlákna jsou dlouhá a pevná, ale méně pružná a jeho pěstování a zpracování je technologicky náročnější než u bavlny či vlny. Len je 100% přírodní, trochu hrubší, mačkavý a bez elasticity. Len ovšem věkem, nošením a každým praním měkne a stává se tak příjemnějším. Takže vaše povlečení i oblečení bude věkem krásnět a bude hebké a měkké na dotek. Len se dá vypěstovat i u nás, i když to chce trochu znalostí a dá se využít na tkaniny i v kuchyni.

Proč len nosit a využívat v domácnosti

Lněné látky jsou prodyšné, odvádí vlhkost, umí v zimě ochladit a v létě hřát, odpuzují bakterie i pachy. Než častým praním a používáním lněné povlečení změkne, hrubší vlákna vám promasírují hlubší vrstvy pokožky, spaní v něm je tedy příjemné a velmi zdravé pro pokožku. To stejné platí i při nošení oblečení. Len je antibakteriální, hypoalergenní a vhodný i na citlivou kůži. U lnu se navíc na módním poli toleruje i jeho přirozené mačkání. Dříve se podle jistých zdrojů bohatství posuzovalo právě podle „zmačkanosti“ vašeho oblečení. Přírodní a drahé materiály se totiž mačkají úplně nejvíc.

Jak pečovat o len

Stejně jako jiné přírodní látky není třeba ani len tak často prát a stačí je po nošení či spaní důkladně provětrat. Perte ho na cyklus jemných tkanin, 40 C v šetrném pracím prostředku. Vyhýbejte se bělidlům a chloru. Počítejte i s tím, že se lněné látky během prvního praní malinko srazí. Pokud využíváte sušičku, nikdy v ní len nesušte na vysoké teploty a úplně nedosušujte. Mohl by se více srazit a vlákna poškodit. Při sušení na vzduchu nepoužívejte kolíčky a sušte naplocho. Ještě vlhký jej přežehlete. Při každém praní len zvyšuje savost a měkkost a postupně získává neodolatelnou patinu.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz